Kamień węgielny ujeżdżenia – łopatka do wewnątrz

O istocie łopatki do wewnątrz

“Łopatka do wewnątrz została wymyślona przez Duke’a z Newcastle (1658) i była w jego czasach wykonywana na kole. Mistrz Robichon de la Gueriniere (1733) wykonał to ćwiczenie (z francuska “L’Epaule en dedans”) na linii prostej. Inni mistrzowie w historii nazywali ją “kamieniem węgielnym” ujeżdżenia, “filarem” sztuki jeździeckiej, “matką” wszystkich ćwiczeń, a nawet “aspiryną” jeździectwa, ponieważ uważano, że jest rozwiązaniem wszystkich problemów” – Marijke de Jong

Tytułowe ćwiczenie zalicza się do chodów bocznych tak jak ciągi, trawers i rewers. Jest bardziej zaawansowanym ćwiczeniem od ustępowania od łydki (opisywanym wcześniej). Zasadniczą różnicą porównując te dwa elementy jest to , że w łopatce do wewnątrz koń musi być ustawiony, zgięty do wewnętrznej łydki. Ćwiczenie to poprawia wygimnastykowanie ciała konia oraz przepuszczalność. Sprawia, że koń lżej odpowiada na pomoce i staje się bardziej wrażliwy.

Na co zwrócić uwagę przy łopatce do wewnątrz?

Koń w łopatce do wewnątrz porusza się wygięty przeciwnie do kierunku poruszania się. Jego kopyta kreślą trzy linie, czyli zad porusza się po śladzie a przód jest od śladu odstawiony pod kątem ok. 30. Przednia zewnętrzna noga i tylna wewnętrzna poruszają się w jednej linii.  Koń w łopatce do wewnątrz porusza się po trzech albo po czterech liniach (zobacz rysunek).

Musisz pamiętać, że przy tym ćwiczeniu bardzo ważny jest impuls oraz równe podążanie do przodu – tak by koń szedł od zadu z energią. Ważne także jest byś nie nadużywał działania ręki, ponieważ w konsekwencji koń zbyt mocno wygnie szyję do wewnątrz.
Kontroluj zgięcie wewnętrzne za pomocą łydki,  tak  by koń nie wypadał zadem podczas tego ćwiczenia. Ważne jest aby ćwiczenie wykonywać w rytmie i poprzedzać je półparadą, co zasygnalizuje koniowi,  że przygotowujesz się do ćwiczenia. Jeżeli utracisz impuls, a koń przestanie kroczyć rytmicznie, przerwij ćwiczenie i zacznij je od nowa na początku ściany (jeśli robisz je przy ścianie, płocie). Najwygodniej robić je właśnie przy ścianie czworoboku czy jakiejkolwiek innej prostej, by móc kierować się po linii prostej i utrzymać prawidłowy kąt.

Nauka łopatki do wewnątrz

Najważniejsze jest Twoje podejście; to trudne ćwiczenie, dlatego nie możesz wymagać od siebie i konia zbyt wiele. Doceń każda próbę pójścia zwierzęcia za Twoimi łydkami czy pomocami.
Zacznij od pracy w stępie, dopiero gdy opanujecie ćwiczenie w tym chodzie, przejdźcie do kłusa. Daj sobie i zwierzęciu czas na dobre opanowanie zadania.
Prawidłowe wykonanie łopatki do wewnątrz będzie łatwiejsze jeśli zgięcia konia dokonasz w narożniku lub na wolcie. Wychodząc z narożnika lub wolty na długą ścianę czworoboku łatwo utrzymać zgięcie i wskazać koniowi pomocami kierunek poruszania się do przodu i w bok. Gdy koń wykona prawidłowo ćwiczenie wejdź na woltę i wyprostuj konia i oczywiście nagrodź go. W momencie, gdy będziesz już miał pewność, że całe ćwiczenie jest wykonane poprawnie, a koń jest chętny do wykonywania go możesz wprowadzić prostowanie zwierzęcia na prostej. W efekcie koń ma przodem wrócić na ślad po którym kroczy zad.

Przy wykonywaniu łopatki do wewnątrz będziesz musiał użyć następujących pomocy:

  1. Obciąż wewnętrzną kość kulszową, wewnętrzna łydka zostaje na popręgu i odpowiada za zgięcie konia w żebrach oraz  ruch do przodu i w bok. W tym momencie musisz siedzieć prosto, a wzrok skierować tam gdzie jedziemy.
  2. Zewnętrzna łydka musi być nieco cofnięta i pilnować, żeby koń nie wypadał zadem. W ten sposób kontrolujesz ruch po śladzie.
  3. Wewnętrzna wodza razem z wewnętrzną łydką odpowiada za zgięcie konia, Twoja ręka powinna być blisko. Zasadniczym błędem popełnianym przez jeźdźców jest przekładanie ręki przez szyję lub jej unoszenie. Nie możesz tak robić; kontakt musi być stały i przepuszczalny.
  4. Zewnętrzna ręka ogranicza zgięcie szyi, delikatnie wskazuje kierunek ruchu, lecz nie jest aktywna, powinna być minimalnie odsunięta od kłębu.

NIE PODDAWAJ SIĘ

W tym ćwiczeniu potrzeba Ci dużo cierpliwości oraz konsekwencji w działaniu łydkami i reszty pomocy. Wymaga ono od jeźdźca dobrego osadzenia się w siodle i zwrócenia uwagi na działanie mięśni, manipulowania ciężarem oraz napięciami ciała. Twoja determinacja przyniesie efekty w postaci  kontroli swojego ciała oraz ciała konia. Ponadto nauczysz się prostować konia oraz wspomożesz aktywowanie mięśni wykorzystywanych w dalszym, bardziej zaawansowanym  treningu. Masz pytania na temat łopatki? Z chęcią na nie odpowiem. Pamiętaj, że trzymam kciuki za Twój dalszy rozwój.

autor: Marta Adamkiewicz

Copyright © 2022 Stajnia ISKRA
Design: Proformat
crossmenuarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram