Znajdź czas na regenerację

Sezon letni najczęściej jest intensywny w treningi i starty w zawodach, co łączy się z wzmożonym wysiłkiem fizycznym naszego wierzchowca. By zadbać o dobre samopoczucie fizyczne oraz psychiczne konia musimy pamiętać o jego odpoczynku i regeneracji.

CO TO OZNACZA?
W pracy z koniem niezmiernie ważne jest ułożenie planu treningowego na cały rok. Gdy startujesz w zawodach  w sezonie letnim i zimowym, musisz uwzględnić dwie dłuższe przerwy w roku.

Sezon letni rozpoczyna się najczęściej w kwietniu i trwa do października, dlatego jesień jest najlepszym czasem po sezonie letnim na moment wytchnienia dla koni. Pamiętaj, że nie możesz nagle odstawić konia z treningów, ponieważ może mieć to zły wpływ na stan zdrowia konia.

Przygotowanie zwierzęcia do dłuższej przerwy do złożony proces. Musisz pamiętać o tym, że gdy zmniejszasz wysiłek, zmniejsz również dawki pokarmowe paszy treściwej. Na początku nie zmieniaj częstotliwości treningów, tylko zminimalizuj intensywność pracy. Zamień w tym czasie skoki na pracę na drążkach, prace ujeżdżeniową na mniej intensywną. Wprowadź więcej spacerów do lasu, wydłuż stęp na treningach. Gdy taka praca będzie kontynuowana przez ok. 2 tygodnie, możesz z 6 treningów w tygodniu zejść do 4, jednak musisz bezwzględnie zapewnić wierzchowcowi pastwisko lub wybieg, by mógł jak najwięcej się ruszać. Jeśli nie masz możliwości trzymania od rana do najpóźniejszych godzin konia na pastwisku, musisz mu zapewnić spacer w ręku (stęp) lub karuzelę. Na tym etapie zmniejsz dawkę paszy treściwej o połowę. W następnych tygodniach schodź do dwóch treningów w tygodniu, pamiętając o tym, że koń musi być pastwiskowany lub padokowany. Z chwilą zupełnego odstawienia konia od treningów musisz zapewnić mu  stały dostęp do siana, ale pasze treściwą podawaj w minimalnej proporcji. Okres w którym koń w pełni się zregeneruje to ok od 3 tygodni do 6.

KONSEKWENCJE NAGŁEGO ODSTAWIENIA KONIA
W efekcie nagłego odstawienia konia od treningów Twój wierzchowiec może nabawić się tzw. choroby poświątecznej, czyli mięśniochwat. Jest to niezwykle groźne schorzenie, które zbyt późno zdiagnozowane prowadzi do śmierci konia. Mięśniochwat jest konsekwencją braku ruchu i podawania normalnych dawek paszy treściwej, w momencie gdy koń nie ma zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu.

Objawy:
Twoje zaniepokojenie powinien wzbudzić sztywny chód podczas pracy, a także twarde mięśnie kręgosłupa i zadu. Koń chory na mięśniochwat bardzo mocno się poci i wydala brunatny mocz. Są to objawy, których nie możesz zlekceważyć i powinieneś NATYCHMIAST działać!

Co robić w takiej sytuacji?
Po pierwsze wezwij weterynarza. Po drugie, musisz natychmiast rozgrzewać stwardniałe mięśnie, najlepiej spirytusem kamforowym  lub terpentyną. Okryj wierzchowca kocami, by utrzymać temperaturę i tak czekaj na przyjazd weterynarza, który poinstruuje co dalej robić.

POZYTYWNE ASPEKTY ROZTRENOWANIA KONIA
Każdemu koniowi jest potrzebna  regeneracja, odpoczynek, wytchnienie od pracy pod siodłem. Koń musi mieć czas na zregenerowanie zmęczonych mięśni od długotrwałego wysiłku. W czasie, gdy zwierzę nie pracuje możesz skupić się na masażach dla koni, wcierkach oraz pracy z ziemi i pielęgnacji.

Jak widzisz konie i ludzie niewiele się różnią w tej kwestii. My także potrzebujemy co jakiś czas dłuższego wolnego na zresetowanie się, odpoczynek i chwile zadumy.

Autor: Marta Adamkiewicz

Copyright © 2022 Stajnia ISKRA
Design: Proformat
crossmenuarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram